"" – Latarnik2.0 Podoba się?

poniedziałek, 28 marca 2011

Aktualizacja Xperii X10 do Androida 2.3.3 Gingerbread


Ekipa z globalnego Sony Ericssona ogłosiła na swoim blogu , że planowana jest aktualizacja oprogramowania w telefonie Xperia X10 do Androida 2.3.3 Gingerbread. Miło ze strony Sony Ericssona, że proces aktualizacji nabrał tempa. A jeszcze nie tak znowu dawno temu oficjalnie dostępny był jedynie Android 1.6.

Miło, że przeskoczona zostanie wersja 2.2. Aktualizacja będzie dostępna pod koniec drugiego lub trzeciego kwartału tego roku, jednak ciężko powiedzieć, kiedy będzie ona dostępna na rynku polskim.

niedziela, 27 marca 2011

Asphalt 5, czyli wyścigi na Xperii X10

Asphalt 5 to gra-wyścigi samochodowe, które uchodzą za jedną z najbardziej grywalnych jeżeli chodzi o Android Market. Gracz zostaje wprowadzony do świata nielegalnych wyścigów, dużych pieniędzy, szybkich samochodów, szybkich kobiet. Solidna dawka adrenaliny.

Podczas rozgrywki odkrywamy kolejne opcje tuningu oraz nowe pojazdy: łącznie 32 pojazdy. i nowe kobiety. Tak, każda kobieta daje nam jakiś bonus, a jakże, np. więcej pieniędzy (w prawdziwym świecie to chyba działa odwrotnie). Zdobywamy sławę, szacunek i przechodzimy kolejne poziomy rozgrywki.

Grafika

To najsilniejszy atut tego tytułu. Grafika Asphalt 5 jest rewelacyjna, modele samochodów dopracowane, efekty świetlne powalają. Popatrzmy zresztą na screeny oraz filmik:



Bez pięknych kobiet szybkie samochody wydają się być pozbawione jakiegokolwiek sensu

Muzyka i dźwięk


Tego aspektu ekipa z Gameloft także nie pominęła. Z głośników dochodzą do nas nuty szybkiej muzyki, która gra na naszej adrenalinie. Efekty dźwiękowe także cieszą ucho.

Grywalność

Współczesne smartphony świetnie się nadają do rozrywki tego typu dzięki wbudowanemu akcelerometrowi. Wychylając telefon w prawo, lewo do przodu i do dołu mamy nie tylko wirtualną kierownicę, ale także pedał gazu oraz hamulec. Na ekranie znajdziemy przycisk "nitro", czyli nitrodopalacze, które możemy uzupełniać na trasie, tak samo jak inne bonusy. Znajdziemy też wirtualny pedał hamulca.

Asphalt 5 na Xperii X10

Mechanika rozgrywki przypomina mi serię Need For Speed znaną z blaszaków. Oznacza to, że Asphalt 5 jest bardziej zręccznościówką niż symulatorem jazdy. Praktycznie nie musimy naciskać pedału hamulca, po wpadnięciu na ścianę w cudowny sposób "spycha" ona nas na trasę, a my jedynie tracimy cenne sekundy.W przypadku zderzenia czołowego samochód na trasie się "resetuje", w przypadku zderzenia z samochodem jadącym w tym samym kierunku tracimy jedynie trochę czasu. Nigdy nie lubiłem takich zręcznościowych uproszczeń fizyki jazd. Mechanika przekłada się także na uproszczenie sterowania: wchodzenie w zakręty na pełnym gazie bez użycia hamulca są standardem i można je opanować w kilka minut.

Tryby rozgrywki także przypominają serię Need For Speed. Poza szybką jazdą mamy tryb kariery z takimi dodatkami jak zdobywanie pieniędzy, odkrywanie nowych opcji, tuning samochodów, itp. Trym kariery to także wariacje na temat wyścigów, poza klasycznym wyścigiem z przeciwnikami mamy tryb walki z czasem, tryb "policjant i złodziej", a więc jako policjant bierzemy udział w pościgu, itp.





W ten oto  sposób Asphalt 5 trafił do mojego katalogu szybkich gier.

piątek, 25 marca 2011

Xperia X10 jako latarka

Brak lampy flash w telefonie Xperia X10 znacznie utrudnia robienie zdjęć przy braku oświetlenia.  Dioda LED oświetla jedynie obiekty, które nie są zbyt daleko od obiektywu. Są jednak także pozytywy zastosowania diody LED. W Android Market można znaleźć aplikację Xperia Flashlight, napisaną specjalnie dla telefonów Xperia X10.
Xperia Flashlight w Android Market
Aplikacja jest na tyle ważna i pomocna, że trzymam ją na pulpicie głównym: nigdy nie wiadomo, kiedy znajdziemy się w absolutnych ciemnościach, i kiedy będziemy potrzebowali, aby Xperia X10 przegoniła mrok. Wcześniej musiałem przyświecać sobie w awaryjnych sytuacjach ekranikiem. Xperia Flashlight daje dużo lepsze efekty. Aplikacja pomaga w sytuacjach gdy po ciemku szukamy np. kluczy do mieszkania.

Tak Xperia X10 podświetla otoczenie....



...oraz wykonuje filmy nocne.

poniedziałek, 21 marca 2011

Xperia X10 czyta w Twoim umyśle - Akinator

Akinator jest jak sztuczna inteligencja, która zamieszkuje cyberprzestrzeń i potrafi czytać w umyśle... Gra jest prosta i bardzo zabawna. Możemy bawić się w czytanie w myślach napotkanej osoby. Dobry sposób na podryw? Być może.Teraz niech mój Bejbik nie czyta...  Byłoby to jak podryw w stylu Barneya Stinsona z "How I Met Your Mother", który lubi magiczne sztuczki. Do tego triku potrzebujemy telefonu z Androidem OS, internetu mobilnego, aplikacji Akinator do pobrania z Android Market a także dobrej imprezy.

Akinator od kryształowej kuli różni się tylko takim drobiazgiem, że na prawdę działa

Wracając do Akinatora, jest to ogromna baza danych, którą pomagają tworzyć w nieświadomy sposób użytkownicy tej aplikacji. Najpierw mówimy jakiejś osobie, aby pomyślała o znanej (a nawet niekoniecznie znanej postaci). Potem Akinator zadaje nam pytania dotyczące tej osoby. Odpowiedzi zawężają wybór. Baza danych musi być przeogromna, gdyż Akinator z niezwykłą precyzją i szybkością identyfikuje kolejne osobistości.

Próbowałem go zagiąć mówiąc o sobie, czy nawet sprzedawczyni ze sklepu, nie mówiąc o postaciach sławnych oraz fikcyjnych. Akinator zna Jefferson ze Świata wg Bundych, Strusia Pędziwiatra, Diabła Tasmańskiego, Tommego Gavina z Rescue me, Palacza z Archiwum X, gracza WoW, sam siebie, czy nawet moją dziewczynę. (BejbiQ?)  Akinator zna wszystkich.

Swego czasu Akinator był bardzo popularny w naszej pracy i dostarczył sporej dawki rozrywki. 

W Akinatora można "zagrać" także z poziomu przeglądarki internetowej.  A kim Ty zagiąłeś Akinatora?



Udało mi się zagiąć Akinatora porucznikiem Colombo

niedziela, 20 marca 2011

Przegląd szybkich gier

Czasami mamy potrzebę, aby zająć nasz umysł na moment "czymś", znaleźć sobie odskocznię. W takich sytuacjach przydadzą nam się szybkie gierki dla zabicia czasu. W dzisiejszym odcinku prezentuję kilka tytułów na platformę systemową Android. Zapraszam do obejrzenia filmiku.



Gry z filmiku to:
  1. Basketbakk Shot - rzucamy piłkę do kosza
  2. Basketbakk Shot 3D - rzucamy piłkę do kosza w ładniejszej grafice
  3. iBasket - kosz tym razem w 2D, ale za to dużo trudniejszy i fajniejszy
  4. Finger Bowling - kręgle
  5. Fish Go 2 Lite - idziemy na ryby
  6. Freekick - strzelamy karne
  7. Guitar Hero 5 - gramy na gitarze
  8. Gun Bros - strzelamy do wszystkiego co się rusza lub nie zdąży poruszyć
  9. HN Shootout - hokejowe karne
  10. Paper Toss - wrzucamy papierek do kosza
  11. Speed Forge 3D - futurystyczne wyścigi
  12. Tap and Fourious - zabijamy muchy, walczymy ze stresem
  13. Touch Pool 2D Lite - gramy w bilard
  14. a Tilt 3D Labyrinth - bawimy się metalową kulką 
Pamiętajmy też, że to nie my zabijamy czas a on nas

    środa, 16 marca 2011

    Dzień św. Patryka i 3 aplikacje na Xperię X10

    Jutro Dzień św. Patryka a dziś prezentuję trzy androidowe aplikacje, które być może znajdą jakieś zastosowanie...



    iBeer - aplikacja wykorzystująca akcelerometr Xperii X10. Może nie jest to najmądrzejsza aplikacja, i też nie będę udawał na filmiku, że piję piwo, ale muszę powiedzieć, że to właśnie mam zamiar robić większość jutrzejszej nocy (mowa oczywiście o kompletnie analogowym piwie). Aplikacji do cyfrowego Guinnessa nie widziałem.



    Kolejna odsłona Angry Birds Season. Tym razem z nawiązaniem do Saint Patrick's Day

    Warstwa Irish Pub w Layar. Wyszukiwarka irlandzkich pubów w rozszerzonej rzeczywistości. Może być to przydatnym narzędziem jutrzejszego dnia.

    Na koniec muzyka z filmu Święci z Bostonu



    Wszystkiego dobrego Patrykom. Dużo szczęścia i jeszcze więcej piwa.

    wtorek, 15 marca 2011

    Personalizacja telefonu Xperia X10

    Android 2.1 w telefonie Xperia X10 odświeża wygląd interfejsu. System daje duże możliwości konfiguracyjne. Na pulpicie możemy ustawiać skróty, widgety - czyli malutkie programiki. Ciekawie prezentuje się opcja  Live Wallpaper, którą wnosi aktualizacja. Tapety tego typu są animowane, potrafią reagować na dotyk, dane z GPS-u, muzykę... Czego dusza zapragnie, i jaki kod programiści wyklepią. Ogranicznikiem może być tylko wyobraźnia : - )

    1. Tapeta 

    Razem z aktualizacją systemu operacyjnego telefonu Xperia X10 dostaliśmy możliwość używania  Live Wallpaper.

    Wolę jednak taką oto tradycyjną tapetę...


    Grecja, obraz namalowany przez moją babcię na podstawie obrazu, który widziałem na ateńskim Monastiraki. Kobieta wpisana w kontury mapy Grecji. Widzę tutaj także wiatr, wodę, ogień i ziemię - cztery żywioły. Przydałaby się wersja animowana tej tapety.


    Do Grecji nawiązywałem już  przy okazji dzielenia się wrażeniami z gry Hero of Sparta oraz Ikariam Easy

    2. Pulpity

    Dzięki pulpitom coraz rzadziej muszę sięgać do pełnego menu, gdzie są ikony wszystkich aplikacji i opcji. Z racji tego, że prowadzę ten blog, mam mnóstwo przeróżnych gier i narzędzi, które testuję. W związku z tym zapanował tam chaos.

    Do zagospodarowania mamy 5 pulpitów. To dosyć dużo przestrzeni i duże pole do popisu.

    Pulpit główny
    1. Główny: zlokalizowałem tutaj najważniejsze i najczęściej używane przeze mnie aplikacje:
    • Budzik
    • Kalendarz
    • Nagrywanie rozmów: gdyby było trzeba coś zapisać, a nie mielibyśmy pod ręką nic do pisania
    • Timescape - przydatny widget Sony Ericssona dla Xperii X10, który informuje nas o tym co się ostatnio ciekawego działo
    • Przełącznik - bardzo przydatny widget, którego zadaniem jest uruchamianie oraz wyłączanie: Wi-Fi, Bluetootha, GPS-u, synchronizowania danych z szeroko pojętą "chmurą" (kontami internetowymi), jasność obrazu (możemy wyłączyć np. w słońcu i zaoszczędzić trochę baterię)
    • Spis telefonów - społecznościowa książka telefoniczna, którą można zintegrować z np. Facebookiem
    • Telefon - klawiatura telefonu z dostępem do takich danych jak historia połączeń, 
    • Mediascape - dostęp do multimediów
    • Flashlight - specjalnie zaprojektowana dla telefonów Xperia X10 aplikacja - latarka. Dzięki diodzie LED możemy włączyć sobie latarkę bez używania aparatu. Ręczę wam, że warto to trzymać na głównym pulpicie ; - )
    • Skrót do menu głównego - jest widoczny na dole z poziomu każdego pulpitu
    2. Organizacyjny: różne rzeczy bardziej poważne i użyteczne:


    Pulpit organizacyjny
    • Folder Praca: narzędzia związane z prowadzeniem tego bloga oraz serwisu Palmtop.pl, a także firmowe skrzynki pocztowe i kilka innych rzeczy
    • Astro, czyli manager plików
    • Giełda, aplikacje pomocne przy inwestowaniu na giełdzie
    • Programy, czyli różne użyteczne narzędzia 
    • Ikona kalendarza oraz widget kalendarza, który wyświetla wydarzenia
    Pulpit organizacyjny
    3. Multimeidalno - internetowy
    • Ważne miejsce zajmuje tutaj moja ulubiona aplikacja TuneIn, która zapewnia mi dostęp do rozgłośni radiowych na całym świecie, tematycznie uszeregowanej muzyki, podcastów tematycznych i czego ucho, umysł i dusza zapragną. Ostatnio odkryłem radia zespołów, np Radio Pearl Jam.
    • Winamp - do słuchania kawałków z listy muzyki
    • Utworzyłem sobie także katalog z grami. Umieściłem tam skróty do wszystkich gier mobilnych jakie mam zainstalowane.
    •  Internet: skrót do przeglądarki internetowej
    • Facebook, mobilna aplikacja do zarządzania naszym profilem w serwisie Facebook
    • Android Market: z tego miejsca możemy pobierać aplikacje
    • Skype
    • Talk: komunikator podłączony do serwisu GMail.com
    • GMail: prywatna skrzynka e-mailowa
    • vCommunicator: klient dla komunikatora Gadu-Gadu

    Pozostałe dwa pulpity pozostają wolne - odciąży to zapewne nieco system. Ponadto nie mam potrzeby robienia tam bałaganu - niech zostaną puste.

    W tle działa Task Killer, chyba najczęściej używana aplikacja ; - ) Ikona jest widziana w lewym górnym rogu na belce powiadomień. Aplikacja służy do wyłączania programów, które działają w tle. Jest to bardzo użyteczne narzędzie.
     
    3. Dzwonki

    Zmieniamy je z poziomu Ustawienia/Dźwięku i wyświetlania. Jednak możemy tam ustawić jedynie głośność, typ dzwonka, zarządzać wibrowaniem telefonu. 

    Do bardziej zaawansowanego zarządzania dźwiękami potrzebujemy aplikacji Ring Pro. Dzięki temu rozwiązaniu możemy:
    - używać własnej muzyki jako dźwięków
    - zmieniać dźwięki SMS-ów
    - zmieniać dźwięki powiadomień
    4. Budzik 

    Konfigurujemy alarmy wg naszego grafika pracy, dodajemy ulubioną muzykę rozpoczynającą nowy dzień.

    5. Wyłączenie animacji 

    Czy zastanawialiście się kiedyś ile czasu zajmuje nam oglądanie tych wszystkich animacji w telefonie po milion razy? Milion razy pół sekundy to już spory wynik ;-)

    Wyłączamy je z poziomu Ustawienia/Dźwięku i wyświetlania /Animacje


    A Ty jak spersonalizujesz swoją Xperię?

    poniedziałek, 14 marca 2011

    Kody QR ułatwiają życie

    Google Goggles to system rozpoznawania obrazów i tekstu a nawet narzędzie do rozwiązywania Sudoku. Xperia X10 dzięki aplikacji Shazam potrafi też rozpoznawać muzykę oraz skanować kody paskowe. VideoSurf jest opracowywanym właśnie narzędziem do rozpoznawania filmów na podstawie przechwyconych ich fragmentów. Co jeszcze można skanować i rozpoznawać?

    Zakodowana wiadomość dzięki kodowi QR

    Kody QR (Quick Response) nazywane także fotokodami są znane od bardzo dawana. Idea jest podobna do zapisu kodu paskowego, ale dzięki temu, że QR jest dwuwymiarowy możliwe jest zapisanie dużo większej liczby danych na mniejszej powierzchni.

    Postanowiłem wzbogacić blog Sony Ericsson Xperia X10 o kody QR. Przy każdym wpisie będzie się pojawiać QR Kod do aplikacji w Android Market.

    Kilka faktów:

    • Kod kreskowy QR Code umożliwia kodowanie znaków z pełnego zakresu ASCII (0-255). Długość kodu nie jest stała i wynosi maksymalnie: do 1817 znaków Kanji, do 2953 znaków bajtowych, do 4296 znaków alfanumerycznych lub do 7089 cyfr.
    • QR Code jest dwuwymiarowym kodem kreskowym opracowany przez DENSO Corporation . Miało to miejsce w 1994 roku. W 1997 roku kod został zatwierdzony przez organizację AIM International, Inc. W styczniu 1999 został zatwierdzony jako Japoński Standard Przemysłowy JIS (ang. Japanese Industry Standard).  QRCode został także zatwierdzony przez ISO. Stało się to w 2000 roku
    Źródło: Qrcode.pl

    Kody QR charakteryzują się:
    • dużą pojemnością zapisywanych danych w stosunku do tradycyjnego kodu jednowymiarowego, czyli kreskowego. Używając kodu QR można zakodować dane na powierzchni 10x mniejszej niż w przypadku kodu kreskowego
    • duża gęstość zapisu danych
    • prędkość odczytu kodu jest wysoka
    • korekcją błędów
    Zastosowanie

    Kody są użytecznym narzędziem dla telefonów komórkowych. Można w nich kodować rozmaite teksty, ale najważniejszym zastosowaniem jest kodowanie linków. Dzięki temu można skanując kod z ekranu komputer uzyskać bezpośredni link do strony internetowej, przekierowanie do Android Market lub zwykły tekst. Dzięki temu nie musimy przepisywać nazw lub linków z ekranu komputera do telefonu. Wystarczy zeskanować kod QR aparatem wbudowanym w Xperię X10.
    Powyższy obrazek jest bezpośrednim linkiem do gry Ikariam Easy. Wystarczy wycelować obiektyw telefonu w kod QR  i zostaniemy błyskawicznie przeniesieni do Android Market

    Kody QR mogą także wyjść poza  Cyberprzestrzeń. Ciągle nie są jeszcze popularne, ale w każdym miejscu, które jest na styku świata realnego i wirtualnego mogą być bardzo użyteczne. Mogą to być takie miejsca jak:
    • Muzea (przekierowanie do dodatkowych informacji na temat eksponatu takich jak: filmy, zdjęcia, mapy, itp.)
    • Przystanki autobusowe: sprawdzanie rozkładu jazdy online, trasy jazdy na mapie
    • Opakowania produktów (nie widziałem, żeby ktoś wpadł na ten pomysł): dawałoby to dodatkowe informacje o promocjach, konkursach, przecenach, itp.
    • Reklama: na plakatach z przekierowaniem np. do sklepu online
    • Prasa: reklama w postaci fotokodowego linka lub jako dodatkowe materiały do artykułów, np. utwory audio w sieci, filmy wideo, itp. 
    • Jako bilety lub znaczki pocztowe. SMS-em kupujemy bilet autobusowy i dostajemy w zamian QR kod, który możemy pokazać na wyświetlaczu telefonu. 
    Wpis do kalendarza: bicie rekordu oglądalności bloga Xperia X10 ; - ) Wystarczy wycelować Xperią i mamy wgrane wydarzenie do kalendarza.. Dobry sposób na masowe informowanie o wydarzeniach.

      Lokalizacja zamku Draculi w Bran, Transylwania, zakodowana w QR

      Aplikacje QR:


      QR Droid. To najciekawsza aplikacja, na którą się natknąłem w Android Market. Nie tylko skanuje, ale także tworzy QR Kody.

      Interfejs QR Droid
      Bezpośrednio z poziomu QR Droid możemy tworzyć kody do:
      • Linków do zainstalowanych aplikacji z Android Market
      • Kontakty z naszego telefonu zakodowany w QR
      • Adresy stron www
      • Numery telefonów
      • Wydarzenia z kalendarza: to bardzo pomysłowa opcja. Tworzymy wydarzenie w kalendarzu zakodowane w fotokodzie. Wysyłamy je do znajomych. Przykładamy telefon z czytnikiem QR kodów i automatycznie wgrywamy zapis do kalendarza.
      • Geolokalizacja
      • SMS-y
      Ponadto możemy fotokody dekodować:
      • z zapisanego w Xperii X10 obrazka
      • z aparatu - to jest najbardziej użyteczne, ponieważ możemy dzięki temu rozwiązaniu używać QR kodów jak linków. Telefon otworzy przeglądarkę internetową, Android Market, itp. po to, aby nas tam przenieść
      • z adresu url w Internecie
      Mniej skomplikowaną aplikacją jest NeoReader. W akcji wygląda on tak:


        Celujemy NeoReaderem w kod QR i przenosimy się do Android Market


        Więcej na temat struktury oraz budowy kodu znajdziesz tutaj. Kody QR możecie generować sami dzięki temu narzędziu, które  jest oparte na przeglądarce internetowej. Kody QR przenikają do kultury masowej. W połączaniu z rozwojem smartphonów  i internetu mobilnego daje to szansę na masowe wykorzystanie fotokodów.

        Tutaj macie jakże klasyczny i niefotokodowy link do bloga o fotokodach.



        Kwestie bezpieczeństwa 


        Nie jest to często poruszany problem w sieci, ale myślę, że warto wspomnieć o tym, żeby używać kodów QR ze znanych i sprawdzonych źródeł.

        Kod QR może przekierować linkiem do dowolnego miejsca w Sieci, a niektóre z nich mogą być bardzo mroczne i niebezpieczne... Chyba nie chwielibyście być skierowani bezpośrednio na jakieś złośliwe oprogramowanie lub materiał, którego nie chcielibyśmy oglądać?

        Na rumuńskim stole

        W ostatnią niedzielę zostaliśmy zaproszeni na obiad do rumuńsko-polskiej rodziny koleżanki z naszej pracy. Wyżej widzicie niedzielny stół. Mieszkanie mieści się na przeciwko centrum handlowego. Ilekroć jedziemy na zakupy i zostajemy zaproszeni "na kawę" kończy się zawsze tak samo. Zazwyczaj jest wszystko poza kawą ;-)

        Na pierwszym planie kieliszek cujki zrobionej na bazie śliwek. Niesamowicie mocny alkohol. W głębi smalec i wędzona, rewelacyjna słonina. Z prawej kiszone ogórki.

        Rumuni są niezwykle otwartymi, gościnnymi i życzliwymi ludźmi.

        Różne oblicza cujki

        niedziela, 13 marca 2011

        Aktywne tapety, Live Wallpapers

        Aktualizacja telefonu Xperia X10 do Androida 2.1 wniosła aktywne tapety, które możemy pobierać z Android Market. Live Wallpapers są animowanymi oraz interaktywnymi tapetami. Mogą reagować na dotyk, dźwięk z odtwarzanej muzyki na telefonie, mogą być także nośnikami dodatkowych informacji.


        Zapraszam do subiektywnego przeglądu żywych tapet z Android Market:


        Przykładowe aktywne tapety:
        • Aquarium Free: rybki w akwarium
        • Thunderstorm: burza na ekranie
        • CoolLiveWallpaperFree: kanały RSS
        • Flames Free: ogień na wyświetlaczu
        • Asteroid Belt Free: pas osteoidów
        • System Stats Live: dane z systemu Android
        • VR Tunel Lite: tunel wirtualnej rzeczywistości
        • Live Earth Wallpaper Free: zdjęcia satelitarne Kuli Ziemskiej
        • WebLiveWallpaper: dane z serwisów internetowych (np. zdjęcia lub web-kamery)
        • Logcat: dane z systemu
        • Advanced Map Live Wallpaper : Google Maps jako tapeta

        sobota, 12 marca 2011

        Kopia bezpieczeństwa systemu

        Aktualizacja telefonu Xperia X10 do Androida 2.1 wniosła istotną funkcję tworzenia kopii zapasowej systemu. Po testach wielu aplikacji, które instalowałem na potrzeby prowadzenia tego bloga, trzeba oczyścić system przez reset do ustawień fabrycznych.

        Ustawienia/Prywatność/Ustawienia fabryczne

        Mechanizm tworzenia kopii zapasowej systemu umożliwia wyeksportowania i przywracanie takich elementów jak:
        • Aplikacje z Android Market
        • Kontakty
        • PlayNow: aplikacje pobrane z serwisu PlayNow
        • Rejestr połączeń
        • Ustawienia systemu
        • Wiadomości MMS
        • Wiadomości SMS
        • Zakładki z przeglądarki internetowej
        To wygodne, że możemy zrobić kopię danych wszystkiego, co ważne bezpośrednio z poziomu telefonu Xperia X10 na kartę microSD bez konieczności używania komputera.

        W Xperii X10 znajdziemy system tworzenia kopii zapasowej na karcie microSD. Możemy nawet utworzyć cykliczny plan tworzenia takiej kopii.
        Możemy decydować jakie elementy chcemy skopiować

        niedziela, 6 marca 2011

        Gadu-Gadu na vCommunicatorze

        Gadu-Gadu jest komunikatorem, którego nie trzeba chyba przedstawiać. W kraju nad Wisłą jest najpopularniejszą platformą komunikacyjną tego typu. W Transylwanii, wśród pracujących tutaj Polaków, także jest to często wykorzystywany sposób porozumiewania się. Gadu-Gadu w telefonie Xperia X10 jest niezbędnikiem. Zapewnia szybką komunikacje ze znajomymi z Polski oraz ze znajomymi tutaj w Rumunii.

        Oryginalna aplikacja Gadu-Gadu w Android Market nie jest darmowa. Pewnie dlatego powstała aplikacja vCommunicator, która obsługuje Gadu-Gadu oraz Tlen i robi to dobrze. Mamy wszystkie ważne funkcje od komunikacji pisemnej, po kopiuj/wklei, aktualizowanie opisu. Linki w opisach znajomych można otwierać bezpośrednio z poziomu vCommunicatra, jeżeli linkiem jest YouTube, to program sam się zapyta czym chcemy dany filmik otworzyć. Rozmowy są archiwizowane w pamięci telefonu. 

         Możemy wysyłać zdjęcia z galerii lub skorzystać z opcji "zrób zdjęcie", dzięki temu możemy pokazać znajomemu co właśnie widzimy. Użyteczne gdy np chcemy wysłać skan jakiegoś dokumentu lub konsultujemy z kimś zakup jakiegoś towaru.

        Program daje także pewne dodatkowe możliwości, których nie oferuje wersja deskopowa Gadu-Gadu. Możliwe jest wysyłanie współrzędnych geograficznych określających własne położenie na podstawie informacji z GPS telefonu Xperia X10.

        Rozmowy są prowadzone w "komiksowych chmurkach" - wygląda to estetycznie. Przyciskiem fizycznym do wywoływania menu mamy dostęp do funkcji "aktywne rozmowy". Możemy się w ten sposób przełączać pomiędzy oknami rozmów. Ważne jest, żeby w konfiguracji zaznaczyć opcje powiadomień - bez tego aplikacja byłaby mało pomocna. Dzięki powiadomieniom mamy każdy nowy komunikat sygnalizowany na pasku powiadomień Androida (przewijają się tam także teksty wypowiedzi). Także dioda w telefonie Xperia X10 informuje, że ktoś nas atakuje na Gadu-Gadu.

        Gadu Gadu jak na dłoni. Aplikacja vCommunicator

        Nie znalazłem za to opcji prowadzenia rozmów konferencyjnych, usług VoIP, czy rozmów głosowych. Nie mogłem też wysłać pliku innego niż zdjęcie.

        vCommunicator jest oznaczony symbolem wersji alpha 0.5.10. Możemy więc oczekiwać, że projekt będzie rozwijany.

        Wojna polsko-czeska pod flagą rumuńską. Skype Wars

        W naszej firmie mamy wojnę polsko-czeską toczoną w Transylwanii pod flagą rumuńską. Sprawa polega na tym, że uznaliśmy, że Czesi mają za mało roboty, więc zaczęliśmy do nich dzwonić. Ponieważ jest to numer w stosunku do nas zagraniczny, to lepiej robić to z VoIP-ów. Zbroimy nasz sprzęt w Skype Mobile i dokładamy sobie roboty ; - )

        Tak oto Xperia X10 ze Skype Mobile stała się orężem.

        Skype Wars. Atak na Czechy.