"" – Latarnik2.0 Podoba się?

poniedziałek, 2 lipca 2012

Xperia S i XIX wieczne technologie w XXI wiecznej oprawie

Kilka postów temu napisałem jak idea Gutenberga trafiła do nowoczesnych smartphonów i jak w nich ewoluowała. W dzisiejszym odcinku jak w jednej obudowie Xperii S styka się XIX i XXI wiek.

Żyroskop

Żyroskop to XIX wieczny wynalazek, któremu nadano XXI wiecznego ducha i opakowano w Xperię S. Historycznie był wykorzystywany przez Niemców jako system naprowadzanie rakiet V2 i jako system nawigacji w samolotach oraz jeszcze wcześniej do kilku innych celów.

Żyroskop i aplikacja Clinometer zmienia Xperię S w poziomicę. Do prac domowych z pewnością wystarczy!
W smartphonie Sony żyroskop jest używany jako 6 kierunkowy (czyli pełno-sferyczny)  wychyleniomierz. To rozwiązanie może stać się:
QR kod do aplikacji Clinometer
  Możliwości wydają się być nieograniczone jak wyobraźnia programistów w Google Play.

  Obraz 3D

  Z technologią obrazu trójwymiarowego, który jest na topie na początku XXI wieku za sprawą filmy Beowulf a potem dzięki Avatarovi, jest zabawna sprawa. Pewnie mało kto zdaje sobie sprawę, że technologia obrazu 3D pochodzi z XIX wieku.

  Nasze oczy, w przeciwieństwie do oczu kameleona, jednego z nielicznych osobników obdarzonego takimi umiejętnościami, nie są w stanie patrzeć niezależnie. Nasz mózg w sposób ciągły łączy obrazy z obojga oczu w jedną całość. Jeżeli w okularach 3D zastosuje się zmienną polaryzację, to jednocześnie będziemy widzieć dwa obrazy nałożone na siebie, które mózg połączy w jeden - tak uzyskiwana jest głębia. Po prostu na żadnym etapie ewolucji nie wykształciliśmy "sterownika", który pozwalałby rozdzielać te obrazy (zez jest zapewne pewnym odstępstwem.

  Smartphone Xperia S wyposażono w technologię robienia zdjęć 3D pomimo tego, że nie mamy dodatkowego aparatu przeznaczonego do tego celu. Robimy zdjęcie panoramiczne specjalnym trybem 3D w tkwi sposób,  że przesuwamy Xperię S od prawej do lewej strony a nasz smartphone składa go w obraz trójwymiarowy. Takie zdjęcie możemy wyświetlić poprawnie jedynie ma urządzeniach wyposażonych w matryce 3D. Niestety, nie mam tu niczego takiego, więc nie wiem jak to wychodzi w praktyce.

  W taki oto sposób XIX wieczna technologia została przeniesiona do XXI wieku!

  Dodatkowo kilka klasycznych zdjęć panoramicznych (a nie stereoskopowych)

  P.S

  Nie tak dawno temu byłem pierwszy raz w kinie IMAX. Pomimo tego, że Prometeusz jest kiepskim filmem, obraz 3D to rewelacyjna wprawa!

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz