Kilka postów temu napisałem jak idea Gutenberga trafiła do nowoczesnych smartphonów i jak w nich ewoluowała. W dzisiejszym odcinku jak w jednej obudowie Xperii S styka się XIX i XXI wiek.
Żyroskop
Żyroskop to XIX wieczny wynalazek, któremu nadano XXI wiecznego ducha i opakowano w Xperię S. Historycznie był wykorzystywany przez Niemców jako system naprowadzanie rakiet V2 i jako system nawigacji w samolotach oraz jeszcze wcześniej do kilku innych celów.
Żyroskop i aplikacja Clinometer zmienia Xperię S w poziomicę. Do prac domowych z pewnością wystarczy! |
W smartphonie Sony żyroskop jest używany jako 6 kierunkowy (czyli pełno-sferyczny) wychyleniomierz. To rozwiązanie może stać się:
- kierownicą samochodu w grze Asphalt,
- wirtualnym sterem w HawX,
- celownikiem w grze 9mm,
- może też dzięki niemu zmienić Xperię S w kieszonkową poziomicę,
- żyroskop sprawi, że zaprogramujesz swój mózg tak, aby wyśnił konkretny sen (to jak pudełka empatyczne Phlilipa K. Dicka z Czy Androidy śnią o elektronicznych owcach!)
- a nawet powie Ci jak dobry w TYM jesteś i wystawi Ci za TO ocenę!
QR kod do aplikacji Clinometer |
Możliwości wydają się być nieograniczone jak wyobraźnia programistów w Google Play.
Obraz 3D
Z technologią obrazu trójwymiarowego, który jest na topie na początku XXI wieku za sprawą filmy Beowulf a potem dzięki Avatarovi, jest zabawna sprawa. Pewnie mało kto zdaje sobie sprawę, że technologia obrazu 3D pochodzi z XIX wieku.
Nasze oczy, w przeciwieństwie do oczu kameleona, jednego z nielicznych osobników obdarzonego takimi umiejętnościami, nie są w stanie patrzeć niezależnie. Nasz mózg w sposób ciągły łączy obrazy z obojga oczu w jedną całość. Jeżeli w okularach 3D zastosuje się zmienną polaryzację, to jednocześnie będziemy widzieć dwa obrazy nałożone na siebie, które mózg połączy w jeden - tak uzyskiwana jest głębia. Po prostu na żadnym etapie ewolucji nie wykształciliśmy "sterownika", który pozwalałby rozdzielać te obrazy (zez jest zapewne pewnym odstępstwem.
Smartphone Xperia S wyposażono w technologię robienia zdjęć 3D pomimo tego, że nie mamy dodatkowego aparatu przeznaczonego do tego celu. Robimy zdjęcie panoramiczne specjalnym trybem 3D w tkwi sposób, że przesuwamy Xperię S od prawej do lewej strony a nasz smartphone składa go w obraz trójwymiarowy. Takie zdjęcie możemy wyświetlić poprawnie jedynie ma urządzeniach wyposażonych w matryce 3D. Niestety, nie mam tu niczego takiego, więc nie wiem jak to wychodzi w praktyce.
W taki oto sposób XIX wieczna technologia została przeniesiona do XXI wieku!
Dodatkowo kilka klasycznych zdjęć panoramicznych (a nie stereoskopowych)
Dodatkowo kilka klasycznych zdjęć panoramicznych (a nie stereoskopowych)
P.S
Nie tak dawno temu byłem pierwszy raz w kinie IMAX. Pomimo tego, że Prometeusz jest kiepskim filmem, obraz 3D to rewelacyjna wprawa!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz