"" – Latarnik2.0 Podoba się?

wtorek, 31 maja 2011

Xperia arc uzdrowicielem: test aplikacji medycznych

Wstęp

Nie wiem jak będzie z tym w Bukareszcie, ale z opieką zdrowotną w Cluj-Napoca było strasznie.  Jedyne co nas ratowało to nasz "znachor" z "sąsiedniej wioski", czyli studentka stomatologii. Miała leki na wszystko: ratowała znajomych Jadzi, którzy ją odwiedzali, kiedy trzeba było wyciągnąć trutkę z zęba, ratowała mojego Bejbika, kiedy miał grypę żołądkową a był środek nocy i -20 stopni Celsjusza (w Rumunii na stacjach benzynowych nie praktykuje się sprzedaży leków). Także ratowała nas wszystkich, kiedy mieliśmy podejrzenie świńskiej grypy... Miała leki na wszystko, nawet na chwilową depresję, wtedy leczyła nas wódką. Czynne 24/7.

Właśnie szukam sobie lekarza domowego w Bukareszcie ale pomyślałem sobie, że Xperia arc może mnie leczyć także i zostać moim kieszonkowym lekarzem/znachorem, który zawsze będzie miał dla mnie czas.

Pewnego razu rozmowa z lekarzami w Blue life w Cluj-Napoca, wyglądała tak (a podobno jest to prywatna opieka  zdrowotna):(miałem bakteryjną infekcję oka, które było tak czerwone jak oko Terminatora)
- chciałem zgłosić się do lekarza w sprawie mojego oka
- czemu nie poszedł Pan do apteki?
- ponieważ pracuję przed komputerem i potrzebuję zwolnienia lekarskiego
- lekarz będzie za dwa tygodnie.

Przysięgam wam, że taki przebieg miała ta rozmowa. Nie był to jedyny taki przypadek. Innym razem mój kolega miał podejrzenie świńskiej grypy, a potem cały zespół miał podobne objawy. Czesi nabijali się z nas, że to polska grypa i udało nam się ją nawet wyeksportować do Włoch.., ale to już nie jest temat na tego bloga.
Aplikacje medyczne

W świetle powyższych wydarzeń postanowiłem się nieco przygotować. Pobrałem z Android Market na telefon Xperia arc aplikacje medyczne oraz zapisałem numer ICE. Jest to międzynarodowa praktyka. W książce telefonicznej zapisujemy numer ICE. Ratownik w razie wypadku będzie wiedział do kogo zadzwonić. Ponieważ współczesne smartphony mają rozbudowane funkcje opisu kontaktu można umieścić tam dodatkowe dane, takie jak: grupa krwi, uczulenia, historie chorób i wszystko to, co uznacie za potrzebne. Najlepiej zrobić to w moim przypadku w języku rumuńskim, ale mam nadzieję, że angielski wystarczy. W razie czego informację o wypadku dostanie Bejbik, ponieważ mój Bejbik zna 5 języków i ma pewno się dogada.

Kieszonkowy lekarz

WebMD  

Jest to aplikacja - kieszonkowy lekarz, która jest dostępna w Android Market za darmo.

Dzięki tej aplikacji dowiemy się jak udzielić pierwszej pomocy, namierzymy najbliższą przychodnię, szpital lub aptekę. Ponadto znajdziemy informacje o lekach na podstawie ich nazwy, dowiemy się o ich dawkowaniu, zastosowaniu, skutkach ubocznych.


Ciekawym zastosowaniem aplikacji WebMD jest identyfikowanie leku na podstawie opisu. Aplikacja zadaje nam pytania o: kształt, kolor oraz symbole na pigułce.

Najważniejszą jednak funkcją aplikacji WemMD jest identyfikowanie chorób na podstawie symptomów. WemMD poprosi nas o wybranie części ciała, z którą związana może być nasza potencjalna choroba, następnie kieszonkowy lekarz zada nam serię pytań i metodą eliminacji ustali najbardziej pasującą do opisu przypadłość. Możemy także przejrzeć wbudowaną encyklopedię chorób i sprawdzić opis, symptomy. linki oraz powiązane artykuły w Internecie.

WebMD QR Code Android Market

QR Code iPharmacy
iPharmacy: Pill ID & Rx Ref

Ta aplikacja jest rozbudowanym identyfikatorem pigułek.

To jej główne zastosowanie. Zaletą jest to, że  iPharmacy: Pill ID & Rx Ref korzysta z rozbudowanej bazy danych kodów paskowych leków (można szukać leków skanując kody paskowe telefonem Xperia arc). Leki można także identyfikować na podstawie opisu oraz obrazków. W bazie danych znajdziemy ponad 12 tys. zdjęć pigułek.

Med Minder - Pill Reminder

Jest to zaawansowany przypominasz o lekach,  jeżeli z jakiś powodów nie wystarcza wbudowany w telefon Xperia arc kalendarz lub własna pamięć.

QR Code Android Market: Med Minder - Pill Reminder

Surwiwal

Bezdomność w Bukareszcie mi nie gro
Na wszelki wypadek postanowiłem pobrać także kilka podręczników surwiwalowych - cholera wie, co może mi się przydarzyć w tym Bukareszcie. Kto wie, być może podręcznik amerykańskiego wojska, kiedyś mnie uratuje? Kiedyś spotkałem w Cluj-Napoca amerykańsko-rumuńskiego Rangersa. Miałem przyjemność picia z najtwardszymi z najtwardszych. Muszę też powiedzieć, że jest przepaść pomiędzy rumuńskim wojskiem i amerykański. Rumuński wojak rozcieńczał wódkę wodą...

W podręcznikach znajdziemy informacje jak przeżyć w ekstremalnie trudnych warunkach, czyli w sam raz na Bukareszt. ;-) 

Jak znaleźć pożywienie, jak używać tego, co dostarcza nam natura, jak filtrować wodę, jak ją zdobyć oraz cała masa innych pytań i odpowiedzi. To wszystko znajdziecie w jednej z tych książek:

Survival Manual - US ARMY

QR Code Survival Manual - US ARMY

U.S. Army Survival Guide

QR Code U.S. Army Survival Guide
 Gry medyczne

HOUSE M.D. - The Game

W ramach rozrywki możemy także pobrać z Android Market logiczną grę medyczną House M.D.

Dołączymy do zespołu dra Housa i będziemy mogli rozwiązywać skomplikowane zagadki medyczno-logiczne. Gra jest licencjonowana a to spory plus dla fanów lekarza balansującego na krawędzi.

Grę znajdziesz w Android Market.

Android Market HOUSE M.D. - The Game

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz