"" – Latarnik2.0 Podoba się?

niedziela, 4 września 2011

Bukareszt, taksówki, komunikacja miejska, GPS i Xperia arc, czyli jak nie dać z siebie zrobić frajera i zaoszczędzić pieniądze

Xperia arc pomaga zaoszczędzić pieniądze. Znajomi Rumuni przestrzegali mnie wielokrotnie, żeby taksówek w Bukareszcie używać w ostateczności. Pomimo tego, że taksówka kosztuje tutaj w przeliczeni na nasze 1,25 PLN, co jest bajecznie mało, taksówkarze lubią zafundować Ci przejażdżkę dookoła Bukaresztu. Lubią naciągać turystów przez nie włączenie taksometru. W Cluj Napoca jest zupełnie inaczej. Taksówkarze nie naciągają "nierumuńsko języcznych" a na dodatek znają wiele języków. Swoją drogą nie znam gorszych pod tym względem taksówkarzy niż warszawscy. Jeszcze nigdy mi się nie przydarzyło, żeby mieli wydać resztę, gdy wieźli mnie z lotniska.

W Bukareszcie w celu uniknięcia takiej sytuacji można nauczyć się podstaw języka rumuńskiego. Pamiętam jak chłopaki z pracy uczyli mnie poprawnej wymowy kilku nazw, aby mieć pewność, że mnie nie skasują i nie wywiozą.

Można to rozwiązać także w łatwiejszy sposób. Wystarczy Xperia arc, GPS i mapy Sygic. Kiedy taksówkarz zobaczy, że masz w ręku nawigację satelitarną, która śledzi każdy wasz ruch taksówkarz zastanowi się jaką trasę wybrać a przynajmniej "nagrana" trasa będzie dowodem w negocjacjach cenowych... Chyba, że natkniemy się na objazd, którego nie ma na mapie Sygic :)

Należy też upewnić się, że taksówkarz włączy taksometr. W Rumunii dostaniesz rachunek fiskalny za taksówkę, fryzjera, za wszystko, co nie pasuje do obiegowej opinii o tym kraju. Tak jakby szara strefa była ograniczona do minimum...

Nawigacja satelitarna to nie jedyne narzędzie, które pomaga z taksówkami. W Android Market znajdziemy wiele aplikacji, które służą do łapania taksówek. Dzięki nim nie będziemy musieli zmąć ani numeru do korporacji ani miejsca gdzie aktualnie jesteśmy. 

Aplikacje z Android Market do łapania taksówek:

Złap Taxi
QR code: link do Złap Taxi w Android Market


Złap Taxi: formularz online
Złap Taxi jest polską aplikacją, którą znajdziemy w Android Market. Obsługuje ona kilkadziesiąt miast w Polsce i zawiera dane wielu korporacji taksówkowych. Aplikacja służy do zamawiania taksówek. Z poziomu Złap Taxi możemy dzwonić (program zwiera aktualną bazę numerów korporacji taksówkowych). Ponadto aplikacja wykorzystuje GPS w celu zlokalizowania miejsca, gdzie się aktualnie znajdujemy. Nie musimy nawet dzwonić, zamówić taksówkę możemy w trybie online wypełniając specjalny formularz.

Aplikacja współgra z programem Transportoid, który jest obszerną bazą danych na temat środków komunikacji miejskiej w kilkudziesięciu miastach w Polsce. 

Transportoid to obowiązkowa pozycja w Xperii arc, jeżeli poruszamy się komunikacją miejską po mieście. Aplikacja potrafi zaplanować trasę podróży uwzględniając wiele środków komunikacji miejskiej, a także zawiera bazę danych na temat rozkładu jazdy na danym przystanku. W praktyce wygląda to tak:
1) Wyszukujemy przystanek początkowy
2) Wyszukujemy przystanek końcowy
3) Podajemy dodatkowe dane: jak godzina odjazdu, czy chcemy się przesiadać, itp…
Transportoid
Transportoid: nanoszenie danych na Google Maps. Opcja płatna, ale czy wymagana...?

Aplikacja zwraca nam dane w postaci godzin odjazdu, nazwy środków komunikacji miejskiej oraz trasy naniesionej na mapę (ta opcja jest aktualnie płatna, ale też nie jest konieczna). W praktyce musimy wiedzieć tylko gdzie chcemy jechać, ponieważ aktualną pozycję możemy ustalić na podstawie GPS-a.

Transportoid na Xperii arc
QR Code Transportoid w Android Market
Metro 24

Jest to aplikacja, która zawiera schematy sieci metra w różnych miastach na świecie. Ja trzymam takie informacje w moim Banku Danych, ale aplikacja Metro 24 też może się przydać czasami.
QR Code: Metro 24 w Android Market
W Android Market można też znaleźć serię aplikacji, Metro augmented reality... dla różnych miast.

Są to darmowe aplikacje, które wykorzystują rzeczywistość rozszerzoną (augmented reality).

Dzięki kompasowi, GPS, aparatowi cyfrowemu, internetowi mobilnemu, Google Maps i akcelerometrowi w Xperii arc (trochę tego dużo) można lokalizować w przestrzeni przystanki metra. Oglądamy przez cyfrówkę telefonu budynek i wiemy, że za nim jest stacja metra (te dane są nanoszone na wyświetlacz Xperii arc z internetu i lokalizowane w przestrzeni).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz