"" – Latarnik2.0 Podoba się?

czwartek, 29 września 2011

Xperia arc i satelity okołoziemskie w rozszerzonej rzeczywistości

Niedawne wydarzenia związane ze sprowadzeniem na Ziemię starej satelity NASA zainspirowały mnie do napisania posta o Kosmosie, tak samo jak fascynujące doniesienia z dziedziny fizyki.

W Android Market znajdziemy wiele aplikacji naukowych i mniej naukowych.

Tym razem przejrzymy dla odmiany obiekty jak najbardziej zidentyfikowane. Zaczniemy od oglądania sztucznych satelit Ziemi w rozszerzonej rzeczywistości. Kto by pomyślał, że tyle tego złomu zdążyliśmy umieścić od czasu Sputnika i psa Łajki. Inna sprawa, że śmiecimy tam niemiłosiernie, czego świadkami byliśmy ostatnio, kiedy jedna ze sztucznych satelit spadła na Ziemię.

Dostępna za darmo w Android Market aplikacja Satelite AR działa bardzo klasycznie, jak ma algorytmy, które funkcjonują w oparciu o rzeczywistość rozszerzoną. Wbudowany w Xperię arc kompas podpowiada, w którą stronę się patrzymy, akcelerometr informuje pod jakim kątem a odbiornik GPS lub dane ze stacji bazowych GSM dostarczają aplikacji Satelite AR informacji o tym gdzie jesteśmy, Internet mobilny odświeża położenie satelit, a kamera i wyświetlacz łączą ze sobą te wszystkie informacje w jedną zgrabną całość, która wygląda tak:Poza czystą ciekawością, jak wygląda nasza orbita, możemy np. spróbować poszukać naszej satelity telewizyjnej i przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości wycelować w nią antenę satelitarną...

Okazuje się, że najwięcej satelit jest zlokalizowanych na południe, czyli zapewne nad równikiem, gdzie jest orbita geostacjonarna.

Google Sky Map

Dla przypomnienia, opisana wcześniej aplikacja Google Sky Map, która na wyświetlacz Xperii arc jest w stanie nanieść nazwy i lokalizację ciał niebieskich na zasadach rzeczywistości rozszerzonej.

Celestial Lite Live Wallpaper

Celestial Lite Live Wallpaper - QR Code

Jest to aplikacja z gatunku "żywa tapeta". Jej zadaniem jest pokazywanie animowanych ciał niebieskich. Celestial Lite Live Wallpaper w wersji podstawowej jest dostępny do pobrania z Android Market za darmo.

Celestial Lite Live Wallpaper

NASA

W Android Market znajduje się aplikacja NASA – darmowa kopalnia wiedzy o wszystkich programach NASA, plikach wideo, newsach, artykułach, doniesieniach, czy nawet twittach.
Atlasy
QR Code do aplikacji NASA w Android MarketQR Code

Meteor Shower Calendar

Jest to aplikacja - kalendarz, która jest obowiązkowa dla pasjonatów astronomii. Jej zadaniem jest pokazywanie w czasie i przestrzeni kiedy możemy spodziewać się spadających gwiazd.

Aplikacja czeka na pobranie z Android Market i jest dostępna za darmo.

Inna sprawa to fizyka. Może przydadzą się te aplikacje jako ściąga w telefonie dla uczniów (za moich czasów w LO takich wynalazków nie było...) a może pomogą one się czegoś nauczyć.

Wikipedia
Ostatnio mediami wstrząsnęła najbardziej spektakularna wiadomość ze świata fizyki od czasów Teorii Względności. Światło, czyli foton, w olimpiadzie tworów elementarnych nie jest już najszybsze!? To jak właściwie jest z tymi neutrino, które mają poruszać się szybciej?

QR Code Wikipedia
Wikipedia

Z bardziej ogólnej wiedzy - z Android Market możemy pobrać klienta Wikipedii, największej encyklopedii w cyberprzestrzeni tworzonej przez Internautów.

Neutrino: "cząstka elementarna, należąca do leptonów (fermionów o spinie 1/2). Ma zerowy ładunek elektryczny. Neutrina występują jako cząstki podstawowe w Modelu Standardowym. Doświadczenia przeprowadzone w ostatnich latach wskazują, że neutrina mają niewielką, bliską (ale nie równą) zeru masę spoczynkową."(...) "Zgodnie z wynikami ogłoszonymi przez badaczy pracujących w eksperymencie OPERA, polegającego na pomiarze prędkości wiązki neutrin wysyłanych do odległego o 730 km włoskiego laboratorium INFN Gran Sasso, cząstki te przekroczyły prędkość światła w próżni. Zmierzono prędkość ponad 15 000 neutrin, stwierdzając że była ona większa o 20 milionowych niż prędkość światła. Cząstki docierały do włoskiego laboratorium o 50-70 nanosekund szybciej niż gdyby się poruszały z prędkością światła[3]. CERN ogłosiło 22 września 2011 r. apel do świata nauki o weryfikację ich odkrycia i ewentualne powtórzenie w drodze niezależnych eksperymentów, mających potwierdzić lub obalić te niezgodne ze szczególną teorią względności wyniki" - za Wikipedia.com

"Tachion (z greckiego ταχύς tachýs – szybki, prędki) jest hipotetyczną cząstką elementarną, która porusza się z prędkością większą niż prędkość światła (zob. prędkość nadświetlna). Nie ma jednak żadnego dowodu na istnienie tych cząstek. Pomimo to (a może właśnie z tego powodu), tachiony są często opisywane przez autorów fantastyki naukowej (występują między innymi w serii Star Trek).Te hipotetyczne cząstki posiadać mają następujące, paradoksalne właściwości (wynikają one z pewnych rozwiązań równań szczególnej teorii względności, patrz masa spoczynkowa):
    * poruszać się mogą wyłącznie szybciej od światła (bariera prędkości światła jest dla nich również nieprzekraczalna, tyle że „w dół”)
    * poruszają się w czasie wstecz (tzn. „przybywają z przyszłości”)
    * ich masa spoczynkowa jest wyrażona przez liczbę urojoną – lecz nie wiadomo, czy taka masa ma jakikolwiek sens fizyczny
" - za Wikipedia.com

Fizyka na poziomie kwantów lekko wykracza poza możliwości zdrowo funkcjonującego umysłu i nie mówię tutaj tylko o mechanice kwantowej, nieoznaczoności Heisenberga, splątaniu kwantowym, czy spinach, ale o tym, co z tego wynika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz