Androidowcy! Do broni! Jesteśmy w defensywie!
Praca magisterska*, którą napisałem na UW w 2009 roku, była poświęcona telepracy. Nie zabrakło w niej rozdziału o e-Sporcie, ale tym stacjonarnym. Od tego czasu trochę się zmieniło a gracze mobilni mogą już rywalizować między sobą grając na smartphonach. e-Sport w dzisiejszych czasach można już uprawiać na świeżym powietrzu! ;-)
Xperi Mobile Gaming Arena to miejsce, gdzie użytkownicy dwóch systemów mobilnych Androidów i OS mogą ze sobą rywalizować o supremację, swoje racje i lepsze jutro! Co jest jeszcze ciekawsze, najlepsi mobilni killerzy mogą liczyć na nagrody pieniężne w tej prawdopodobnie pierwszej na świecie mobilnej olimpiadzi, a za zajęcie pierwszego miejsca można dostać 1000$.
Na pierwszy ogień poszła strzelanka Modern Combat 3: Fallen Nation, ale w kolejce ustawiają się już kolejne tytuły gier mobilnych.
QR Code do gry Modern Combat 3: Fallen Nation w Google Play |
*E-Sport
E-Sport narodził się w Stanach Zjednoczonych, jednak to Korea Południowa stała się światową enklawą mistrzów klawiatury. Pierwszym udokumentowanym przez magazyn komputerowy Chip zawodowym turniejem e-sportu był Red Annichilation rozegrany w Stanach Zjednoczonych w 1997 roku. „Dyscypliną sportową” był wtedy Quake[1], czyli słynna gra klasy FPS[2]. W tamtych czasach chyba jeszcze nikt nie myślał o przechodzeniu na „zawodowstwo”, a niejaki Denis Fong ksywka „Tresh” wyjechał z turnieju czerwonym Ferrari 308[3]. Był to prawdopodobnie pierwszy przypadek w dziejach gier komputerowych, który zapoczątkował erę prawdziwego e-sportu rozumianego jako zawód.
Na początku XXI wieku turnieje e-sportowe, gdzie można wygrać pokaźne sumy pieniędzy, nie są już rzadkością. „Na rozegranym na przełomie czerwca i lipca 2006 roku Electronics Sports World Cup 2006 w Paryżu do podziału dla najlepszych było 400 tysięcy dolarów”[4]. Okazuje się, że za zabijanie w Quaka można zarobić znacznie więcej niż za misję w Iraku, czy w Afganistanie. Polskie środowisko rozwija się prężnie, Polacy potrafią odnosić sukcesy na świecie, jednak konkursy organizowane w naszym kraju odstają od światowej czołówki, jaką są Stany Zjednoczone, czy Korea Południowa. Największym obecnie organizowanym turniejem w Polsce jest Poznań Game Arena, gdzie pula nagród, nie licząc sprzętu, gadżetów i upominków wynosi 30 tysięcy złotych. Polacy potrafią już skutecznie rywalizować ze światową czołówką. „W turnieju Poznań Game Arena rywalizację w Quake’u wygrał Maciej „Av3k” Krzykowski, pokonując w finale gracza światowego formatu, jakim jest Amerykanin Jason „Socrates” Sylk”[5]
[1] Quake to gra typu FPS, która trafiła na sklepowe półki 22 czerwca 1996 roku. Autorem tego tytułu jest studio id Software. Była jedną z pierwszych gier wyposażonych w silnik zdolny do wyświetlania trójwymiarowej grafiki: trójwymiarowy, teksturowany obraz. Korzeni Quake można szukać w grze Doom z 1993 roku z pseudo grafiką 3D (silnik gry umożliwiał poruszanie się w trzech wymiarach)
[2] First Person Shoter: gra obserwowana z pierwszej osoby. Pierwszą grą z tego gatunku był Wolfenstein 3D autorstwa firmy id Software. Została wydana 5 maja 1992 roku.
[3] Samochód został oddany na nagrodę przez John’a Carmack’a, który jest twórcą gry Quake.
[4] P. Dębek, Zawodowi mordercy, „Chip” s. 140, styczeń 2007
[5] Tamże, s. 140
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz