"" – Latarnik2.0 Podoba się?

czwartek, 3 maja 2012

GTA III na Xperii S i projektorze multimedialnym

Nie tak dawno temu napisałem post o rozważaniach na temat technologii mobilnych. W 1997 roku miałem Pentiuma 200 MMX i wierzcie lub nie ale grało się w GTA 2D.

Kiedy 10 lat temu Rock star wydał GTA III, tytuł powalał grafiką 3D i rozmachem. Pierwszy raz odwzorowano w pełnym 3D tak duży obszar miasta i dano graczowi swobodę poruszania się i działania. Miastem nie rządziły skrypty programistów. Miasto żyło i było zamieszkane przez SI. Liberty City stało się synonimem wolności PC-towego gracza.

GTA 10 rocznica

Liberty city nadal żyje. Po 10 latach gra trafiła na wirtualne półki Google Play. Zatem dystans pomiędzy grami na smartphony i komputery klasy PC to +/- 10 lat (GTA na Androida nie jest najnowszą produkcją, więc raczej – niż +). Myślę, że ta granica z czasem będzie się zmniejszać aż wreszcie zniknie całkowicie!

GTA 3 i Android

Wródźmy jednak na cyfrową ziemię Liberty City. Napad na bank nie poszedł jak trzeba. Zostałeś wsypany. Na szczęście masz jeszcze znajomych, którzy odbijają cię z paki. Oczywiście musisz spłacić ten dług. Po tym fuckup-ie twoje przestępcze CV zostało zresetowane i musisz zacząć od zera. Tak to już jest z amerykańskim snem w Liberty City.

GTA 3 jest  portem oryginału. Tytuł jest bardzo wierny wersji PC, ale zaimplementowano pewne zmiany, np. prowadzenie samochodu akcelerometrem (ciężka sprawa), wirtualny joystick. Zmian tego typu nie jest zbyt wiele.

Rozgrywka

Jak to już w tego typu grach bywa, po lewej stronie mamy wirtualny joystick, którym poruszamy naszą postacią. Po prawej stronie mamy interaktywne menu przycisków, które ulega modyfikacji w zależności od kontekstu. To tutaj biegamy, skaczemy, strzelamy, kradniemy samochody, zmieniamy broń (przesuwając palcem po ikonce broni).

Nasze misje są rozmaite. Zawsze inne, ale zazwyczaj sprowadzają się do schematu: pojechać do zleceniodawcy, odebrać coś/udać się gdzieś, załatwić jakiegoś typa itp. Często jak już popełnimy jakieś przestępstwo to goni nas policja aż uciekniemy do wskazanego punktu, czyli np. do zleceniodawcy przyprowadzamy kordon policji, która parkuje w jego garażu... Taka to już uproszczona logika gry, jednak wcale nie psuje rozrywki.

Wiele wstawek zręcznościowych urozmaica zabawę: ukraść samochód, podłożyć w nim bombę i go nie uszkodzić po drodze, bo właściciel (cel zamachu) się dowie, wyścigi samochodowe, itp. Mamy też misje dodatkowe: jako policjant (zobaczyć jak to jest po drugiej stronie), taksówkarz, czy kierowca ambulansu.Gra na Xperi S działa rewelacyjnie, a możliwość podłączenia tego smartphonu pod projektor lub telewizor dzięki HDMI lub DLNA urozmaica rozgrywkę.

Grafika

Graficznie gra prezentuje się bardzo dobrze, praktycznie tak samo jak wersja PC, która pamiętam, że wtedy skakała mi na moim Duronie 650 MHz.

Akcji w GTA jest na prawdę dużo. Szkoda tylko, że lokalnej policji nigdy to się nie podoba...
..Będą Ciebie ścigać na ziemi i w powietrzu

Grafika to oczywiście pełne 3D. Może nie zupełnie, bo np. deszcz pada w 2D, ale to i tak duży plus, że pogoda w GTA 3 na Androida zmienia się dynamicznie.

W sprawie grafiki oddaję głos zdjęciom oraz filmom. Zwróćcie tylko uwagę na np. efekty świetlne na karoserii samochodów.


Zachęcam do przeczytania recenzji gry 9mm, tytułu, który oferuje także sporo adrenaliny.

2 komentarze:

  1. i bateria padła po godzinie gry:D

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie robiłem takich testów, ale powinno być trochę lepiej. Faktem jednak jest, że wymagające gry obciążają baterię

    OdpowiedzUsuń