"" – Latarnik2.0 Podoba się?

piątek, 29 kwietnia 2011

Xperia arc: nowy początek

Nowe miasto, nowa praca, nowy telefon. Z Cluj-Napoca przeprowadzam się do Bukaresztu a telefon Xperia arc ma mi w tym pomóc. Będzie to przewodni temat tego bloga. Arc, podobnie jak wcześniej Xperia X10 oraz aplikacje z Android Market będą intensywnie testowane w kolejnych postach na tym blogu.

Buka z Muminków, czyli Bukareszt. Taką koszulkę zrobili mi przyjaciele na pożegnanie, gdy dowiedzieli się, że przenoszę się do Bukaresztu. W rękach szalik CFR - drużyny z Cluj-Napoca.

Najważniejsze różnice Arca w stosunku do Xperii X10 to:

  • Złącze HDMI: umożliwia bezpośrednie podłączenie telefonu do projektora multimedialnego lub telewizora i zapewnia przesyłanie obrazu o wysokiej jakości. Dzięki temu na dużym ekranie możemy odtwarzać filmy, robić pokazy zdjęć, prezentacje multimedialne, serfować po Internecie lub grać w gry a to wszystko bezpośrednio z Xperii arc bez konieczności przegrywania materiałów. Bardzo użyteczne i przydatne rozwiązanie w biznesie, korporacjach i domu.
  • Radio FM: jestem bardzo przywiązany do tego medium, o czym już pisałem w przypadku Xperii X10. Tym razem Xperiia arc zapewnia dostęp także do radia analogowego FM.
  • Wyświetlacz. Jest większy (ma przekątną 4,2"), pojemnościowy, TFT ze wsparciem dla multitouch. Sony Ericsson postanowił też implementować do Xperii Arc technologię wprost z telewizorów, czyli Reality Display z Mobile BRAVIA Engine, która ma zapewniać dużo lepsze odwzorowanie kolorów.
  • Aparat cyfrowy został wzbogacony o technologię CMOS Sony Exmor R znaną z aparatów cyfrowych z linii Cyber-shot. Dzięki implementacji tego rozwiązania, jakość zdjęć ulegnie poprawie, kolory mają być bardziej żywe a materiały filmowe/zdjęciowe nagrywane w trudnych warunkach oświetlenia mają być dużo lepsze.
  • Android 2.3.2 Gingerbread. To spora różnica w stosunku do Xperii X10. To daje sporo możliwości zwłaszcza jeżeli chodzi o aplikacje z Android Market oraz doznania internetowe. Środowisko Flash w telefonie Xperia Arc jest obsługiwane, dlatego nie ma problemów z oglądaniem np. filmów z TVN24 bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej tego telefonu. O tym będę pisał przy okazji kolejnych postów na tym blogu.
  • Pamięć wewnętrzna telefonu to 512MB, ale dano nam także czytnik kart microSD zdolny do obsługi kart pamięci o pojemności 32GB (Xperia X10 - 16 GB). Dzięki Androidowi Gingerbread możliwe jest nagrywanie aplikacji na kartach pamięci.
  • v802.11b/g/n. Literka "n" w tej nazwie sporo zmienia, ale wymaga to dodatkowego przetestowania zanim cokolwiek więcej napiszę.
  • DLNA: jeżeli telewizor lub projektor wspiera tę technologię, to możliwe jest bezpośrednie odtwarzanie multimediów z telefonu Xperia Arc  na tych urządzeniach dzięki sieci WLAN.
  • Tworzenie i zarządzanie mobilnymi punktami dostępu: dzięki temu możliwy jest tethering, czyli tworzenie z telefonu Xperia arc modemu dla telefonu w oparciu o sieci 3G/2G. W podobny sposób można także tworzyć router Wi-Fi dla kilku urządzeń.
  • Interfejs w stosunku do Xperii X10 uległ odświeżeniu. To będzie tematem kolejnych postów.
Lista nowości w stosunku do Xperii X10 jest spora. To ta lista będzie główną tematyką tego blogą, będę testował nowości od Sony Ericssona oraz aplikacje i gry mobilne.

Na szybko napiszę tylko, że odkąd wróciłem na Wielkanoc do rodzinnego domu nie włączyłem jeszcze ani razu swojego powolnego lapiego...


...Po prostu nie miałem takiej potrzeby - Xperia arc jest dużo szybsza niż mój powolniak. Do tej pory Xperia arc wywiązała się z zadań jakie dla niej miałem bardzo dobrze. Android 2.3.2 Gingerbread działa płynnie i szybciej niż w przypadku andka w Xperii X10.

Wzornictwo:Sony Ericsson Xperia arc ma bardzo ciekawy designe. Obudowa z tyłu jest lekko wygięta na kształt łuku. Xperiia X10 miała bardzo surowe i oszczędne wzornictwo przemysłowe, co jako minimaliście przypadło mi bardzo do gustu. W przypadku Xperii arc mamy szczyptę większego szaleństwa w postaci wygładzenia i zaokrąglenia kanciastych elementów. Wspomniałem o minimalizmie, ale jedna rzecz jest zbyt minimalistycznie minimalna... Przycisk spustu migawki cyfrówki jest zbyt mały jak na mój gust.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz