"" – Latarnik2.0 Podoba się?

niedziela, 11 grudnia 2011

Xperia arc S vs najszybszy horse na wsi

Xperia arc S
Eksperyment Xperia arc, który prowadziłem w lipcu 2011 roku, sprawił, że chciałem napisać filozoficzny post o smartphonach i o tym jak szybko rozwijają się technologie mobilne.

Mój pierwszy komputer miał taktowanie zegara 7 (słownie: siedem) razy niższe niż telefon Xperia arc S, który noszę ze sobą wszędzie, a i tak mówiono o mojej nie podłączonej do Internetu maszynie "najszybszy horse na wsi".

Było to latem 1997 roku i rodzice (pozdrawiam ich, bo wiem, że mnie czytają) kupili mi pierwszego blaszaka dwa razy szybszego niż mieli kumple na ulicy.  Pomyśleć sobie, że wtedy o takich urządzeniach jak współczesne smartphony myśleliśmy, że są tylko wytworami filmów SF. Raptem kilkanaście lat później mogę nosić ze sobą w kieszeni spodni coś, co jest 7x szybsze i daje dużo więcej możliwości niż tamten Pentium 200 MMX. O możliwościach nie będę pisał za bardzo w tym poście: macie to opisane w tym blogu, zresztą możliwości zależą od waszej fantazji oraz Android Market i aplikacji na półkach tego wirtualnego sklepu. Mi wystarczy np. porównanie, że w takiej Xperii mogłem zmieścić wirtualną redakcję Palmtop.pl, kiedy byłem redaktorem naczelnym tego serwisu. 

Samej prędkości podzespołów nie da się łatwo porównać.  W kolejnych postach zobaczymy jak parametry przekładają się na grafikę, zainstaluję nowe gry z Android Market i na  filmach skonfrontuję je z tym, w co się grało w roku 1997-1998. na komputerach klasy PC. Aż się wzruszyłem :)

Niesamowite, że przedstawiony na zdjęciu procesor Pentium 200 MMX był 7x wolniejszy od tego w Xperii arc S i jakieś 3x mniejszy od całego telefonu.

Takie oto kobyły w tamtych czasach stały na biurkach. W tamtych czasach... aż sobie uświadamiam, że nie młodnieję, a świat ciągle pędzi. Jak bardzo? Spójrzmy na wykres niżej.

Xperia arc s vs najszybszy horse na wsi!


Ciekawie wypada też porównanie prędkości internetu:
 • Pentium 200 MMX: na początku brak, potem modem telefoniczny o prędkości 56 kb/s (czyli odpowiednik GPRS-u w sprzyjających warunkach)
 • Xperia arc S: HSDPA 14,4 Mbit/s; HSUPA 5,8 Mbit/s oraz Wi-Fi


Dodajmy do tego możliwości, których tamten komputer oraz generalnie technologie nazwijmy je niemobilne nie mają:

 • 3g/HSDPA Internet: mobilny to nie to samo co. stacjonarny - możemy go zabrać ze dobą, a to daje nową jakość, chociażby np. dzięki geolokalizacji lub rzeczywistości rozszerzonej. Jedziemy autobusem i w trybie multiplayer możemy grać w Batlefield 3D uczestnicząc w bitwie czołgów z okresu Drugiej Wojny Światowej, możemy dzięki Google Goggles tłumaczyć ze zdjęcia menu w restauracji itp.
 • Kompas to głównie nawigacja oraz rzeczywistość rozszerzona, ale także nowy wymiar gier mobilnych, gdzie elektronicznego kompasu można używać do rozglądania się o 360 stopni w wirtualnym środowisku gry mobilnej.
 • Akcelerometr, który w takich grach jak wyścigi lub symulacje lotnicze zapewnia nowy wymiar rozrywki, a smartphone Xperia arc S staje się wirtualnym sterem lub wirtualną kierownicą. Chcemy przerobić naszego smartphona na poziomicę? W Android Market jest na to aplikacja!
 • Pojemnościowy ekran dotykowy z technologią multitouch: jego przewaga nad komputerem to np. nowy rodzaj interakcji: w Angry Birds nie pogramy sobie na stacjonarnym blaszaku.
 • Kamera, to nie tylko robienie zdjęć i nagrywanie filmów w jakości HD oraz ich bezpośrednie udostępnianie w serwisach społecznościowych dzięki internetowi mobilnemu, ale także zupełnie nowe zastosowania takie jak np. rzeczywistość rozszerzona.
 • Radio fm, fajnie posłuchać sobie analogowych rozgłośni radiowych. Stacjonarne blaszaki PC nie oferują takiego luksusu ;)
 • GPS dał technologiom mobilnym możliwość nawigowania, usług związanych z geolokalizacją (także w serwisach społecznościowych), geotaging, ale to rzeczywistość rozszerzona jest najciekawsza z tego wszystkiego.
 • Rzeczywistość rozszerzona. (augmented reality)
 • Android Market, czyli usystematyzowany rynek kompatybilnych aplikacji, które pobieramy lub kupujemy przez Internet bez zbędnych komplikacji.
 • Mobilność, to chyba największa zaleta technologii mobilnych ;)
 • GSM. Aha, łatwo zapomnieć, że Xperia arc s to także telefon komórkowy.

A Ty jaki miałeś pierwszy komputer i kiedy to było?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz